Bíró András Zsolt antropológus, humánbiológus a Magyar – Turán Alapítvány elnöke látogatott Kiskőrösre. A „Magyar őstörténet a természettudományok tükrében” című előadását a kiskőrösi Petőfi Sándor Művelődési Központban hallgathatták meg az érdeklődők.

Az előadás a magyarság eredetének, vándorlásának és ősi rokoni kapcsolatainak bonyolult, szerteágazó problematikáját mutatta be, főleg az antropológia, azaz az embertan, a genetika, a régészet valamint az eddig kevésbé ismert, nagyrészt keleti, történeti források tükrében.

A kutató az utóbbi évek antropológiai és genetikai kutatásainak tükrében mutatta be a magyarság őstörténetének bizonyos fejezeteit. Az elmúlt évtized antropológiai kutatómunkája által létrehozott adatbázisok számos új érdekes eredményt mutatnak. A kutató maga is több mint 8 expedíciót és adatgyűjtő utat szervezett a Kaukázus vidékre, a Dél – Urálba, valamint Közép Ázsia számos régiójába. Az érdekes vetített-képes előadáson első kézből értesülhettek az érdeklődők a magyar őstörténet kutatásának néhány fontos eredményéről.

Az előadóval készített interjúban természetesen szóba került az idei Kurultaj is, melyek Bíró András Zsolt a fő szervezője.

Bíró András Zsolt elmondta, hogy az augusztus 12-14-i Kurultaj – Magyar Törzsi Gyűlésen a meghívott rokonnépek kultúrájának bemutatásán kívül a délvidéki magyar kultúra lesz az egyik kiemelt téma.

 

 

Van már múzeumok-, kutatók-, állatkertek éjszakája, és most újdonágként itt a Szakmák Éjszakája. Április 15-én, pénteken, este nem csak színes és szórakoztató programokat, hanem lehetséges szakmákat is kínáltak a fiataloknak Bács megyében több városban, így a Kiskőrösön a Wattay Szakképző Iskolában is. A diákok egy este alatt végigjárhatták az iskolát és megnézhették, melyik foglalkozás valójában mit takar. Így könnyebb eldönteni, mi az a pálya, ami igazán közel áll hozzájuk és el tudják képzelni benne az életüket.

Az eseményre elsősorban a pályaválasztás előtt álló, 7. és 8. osztályos diákokat várták, de a rendezvény középiskolások és felnőttek számára is izgalmas élményt nyújtott. Egy jó szakma sokkal többet ér, mint néhány olyan diploma, amit esetleg megszerzője soha nem is használ majd. Ezt szerették volna erősíteni ezzel a rendhagyó nyílt nappal a szakképző iskolák is.

A Szakmák Éjszakáján igyekeztek minél látványosabban és érdekesen bemutatni egy-egy szakma szépségét. Bemutatkozott minden szakma, amit az intézményben el lehet sajátítani. Olyan programokat állítottak össze, amelyek interaktívvá tették az estét. Az érdeklődők ki is próbálhatnak minden szakmát.

 

A Sárkány utcai épületben a vendéglátó eladó tanulók pogácsát, gofrit sütöttek, valamint kávékülönlegességeket készítettek. „Számla nélkül nincsen tetkó!” – ez volt a jelmondata a csillámtetkó készítésének, amit kiegészítettek azzal, hogy a tetoválás elkészülte után a résztvevőkkel kitöltettek egy készpénzfizetési számlát.

Az Izsáki úti Fém- és Faipari Tanműhelyben fémből szőlőlevelet készítettek, bemutatták az ívfény szépségét, sakkfigura készült CNC-n valamint lapra szerelt bútorok összerakásával mutatták be szakmájukat a wattays tanulók. A rendezvény végén a minden állomáson igazoltan megjelent résztvevőknek ajándékokat adták át a szervezők.

 

Ismét a Bem József Általános Iskola adott otthont a Kerékpáros Iskola Kupa körzeti versenyének. A verseny célja, hogy a résztvevők megfelelő elméleti ismereteket szerezzenek, melyeket aztán a gyakorlatban is tudnak hasznosítani.

A Kerékpáros Iskola Kupát az általános iskolák felsőbb évfolyamai számára rendezik, a kisebbek a Ki a mester két keréken elnevezésű versenyen indulhatnak. Ezeket párhuzamosan bonyolították április 6-án szerdán.

A térség iskolái közül a kiskőrösi Bem József Általános Iskola és a Tabdi Általános Iskola jár élen ezekben a versenyekben.

A Bem iskola kerékpárosait immár 20 éve Bácsi Csaba készíti fel a versenyekre.

A résztvevőknek először egy KRESZ-tesztet kellett kitölteniük, ami a kerékpáros KRESZ tudásukat tette próbára, majd egy országos verseny szintű ügyességi pályát kellett teljesíteni.

Az akadálypálya a közlekedésben előforduló olyan szituációkat modellez, melyek némi ügyességet, rátermettséget, bátorságot igényelnek, és adott esetben akár veszélyhelyzetet is okozhatnak. A gyermekek felkészítése a kerékpáros közlekedésre elsősorban a szülők feladata.

A Kerékpáros Iskola Kupát végül a lányok között a Kiskőrösi Evangélikus Középiskola diákja, Gubacsi Zsófia nyerte. A fiúknál a Bemes Tóth Balázs lett az első. A Ki a mester két keréken elnevezésű megmérettetésen a lányok között a KEVI általános iskolájának tanulója, Bránya Zita diadalmaskodott, a fiúknál pedig a Bemes Gubacsi Kornél lett a legjobb. Ők jutottak tovább az április 19-én ugyancsak városunkban megrendezésre kerülő megyei döntőbe. 

41-10