Idén is megzervezték a Nyelvek éjszakáját a BemJózsef Általános Iskolában. A nyelvi munkaközösség és azintézmény pedagógusai angol és német nyelven tartottakrendhagyó foglalkozásokat a diákoknak. A gyerekek által nagyon kedvelt rendezvény délután 5 órakor kezdődött és 11 órakor discóval zárult.
A nyelvek éjszakájának célja, hogy az iskolai tanórák kereteit túllépve, játékos formában ismerkedjenek a gyerekek az angol és a német nyelv szépségeivel. Az utóbbi nyelvet évről évre egyre kevesebb diák választja.
Az idegen nyelvi foglalkozások mellett idén is több természettudományos tantárgy helyet kapott a programban.
Az idei Nyelvek éjszakája többek közt abban is különbözött az előző háromtól, hogy most nem aludtak a gyerekek az iskolában.
A foglalkozásokat bográcsban főtt paprikás krumpli vacsora követte, melyet Bárány Mihály tanár úr készített. A hagyományos éjszakai szabadtéri kincskeresés és az ezt követő disco is nagy sikert aratott a gyerekek körében.
Negyedik alkalommal rendezte meg a Kiskőrösi Dutra Baráti Kör a magyar fejlesztésű traktor-matuzsálemek nemzetközi találkozóját, melyen ezúttal is mintegy 100 gépcsoda vonult fel. Az érdeklődőket a zord időjárás sem riasztotta el, és sokan kilátogattak a Közúti Szakgyűjteménybe, valamint vasárnap délelőtt Erdőtelekre, ahol művelési bemutatót és traktor-húzó versenyt rendeztek.
Nem lehetett nem észrevenni a készülődést már napokkal korábban. Hatalmas félgömb alakú szerkezet került a múzeum elé, tetején egy Dutrával. Az eseményt Domján Gergely a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Bács-Kiskun megyei elnöke és Domonyi László polgármester nyitotta meg szombaton délelőtt.
Barátságtalan, esős időben zajlott a Dutrák díszfelvonulása a városban, majd a nap második felében előadások várták az érdeklődőket.
Bemutatkozott a találkozón a legújabb magyar fejlesztésű traktor is. A régi Dutra műszaki alapjait megújító fejlesztésre a jánoshalmi Renner Bt. vállalkozott.
A magyar fejlesztésű és gyártású Dutráknak nem csak Magyarországon vannak tisztelői. Érkeztek vendégek Európa több országából is.
Vasárnap rendezték Erdőtelek külterületén a szántó- és művelési bemutatót, valamint a kis- és nagytraktorok húzóversenyét, melyre a mostoha időjárás, az erős szél a többször eleredő eső ellenére is sokan voltak kíváncsiak.
A Kiskőrösi Evangélikus Középiskolában is felcsendült a Ballag már a vén diák. 96 érettségi és 20 technikusi vizsga előtt álló diák búcsúzott az intézménytől, valamint Bartháné Szalai Ildikó, Orcsikné Dudás Klára, Szemerey Anna, Biácsiné Lucza Erika és Kalapos György osztályfőnököktől.
Szentgyörgyiné Szlovák Mária igazgatónő ünnepi beszédét a hagyományok fontosságának hangsúlyozásával kezdte, majd arról beszélt, hogy sokszor titokban, de mindannyian vágyunk arra, hogy jelet hagyjunk magunk után.
„Ezért készíttetnek a végzős osztályok ballagási tablót, s tulajdonképpen ezért alakult ki az az intézményi hagyományunk is, hogy Petőfi-díjas tanulóink emlékfát ültetnek iskolaépületünk elé. S persze millió olyan apró „nyom” is marad minden elballagó évfolyamunk után, melyek nem tárgyiasulnak: versenyeredményeik, illetve a közösen átélt kirándulások, ünnepségek, tanórán kívüli programok vidám, olykor humoros pillanatainak emlékei.”
Ezt követően külön is elköszönt az osztályoktól. Az A osztálynál a céltudatosságot és a stabil értékrendet emelte ki. A C és a D osztályok diákjai az elsők az iskola történetében, akik már végig egyházi fenntartású intézményben tanultak. A végzős szakközépiskolások és technikusok azon szerencsés diákok közé tartoznak, akik még a régi OKJ szerint kezdhették és fejezhették be középiskolai tanulmányaikat, s szerezhetnek szakképzést.
„Nagyon úgy néz ki, hogy a megváltozott törvényi keretek miatt Ti lesztek azok az utolsó kertész és növényvédelmi, illetve bor és pezsgőgyártó technikusok, akik még célirányosan készülhettek ezekre a hamarosan kuriózumnak számító szakmák vizsgáira. S ha most egy időre el is csábít közületek néhány embert más, kívülről izgalmasabbnak vagy könnyebbnek tűnő szakma, azt tanácsolom, nagyon vigyázzatok majd a nálunk szerzett bizonyítványaitokra, mert azok hamarosan még jobban felértékelődnek.”
Az igazgatónő ezt követően köszönetet mondott azoknak a diákoknak, akik közösségi munkájukkal, sportteljesítményükkel, vagy kitűnő tanulmányi eredményükkel öregbítették az iskola hírnevét. Az Iskoláért elnevezésű emléklapot veheti át a 12. A osztályból Domonyi Katalin, Dörmő Dézi, Petróczi Kiss Eszter és Recska Nikolett. A 12. C osztályból Szentgyörgyi Fanni, a 12. D osztályból Andó Alex, Hlavács János és Karakai Eszter. Sportteljesítményeivel vívta ki az elismerést Petróczi-Kis András, Albert Amina, Nyúl Vivien, Amin Ádám. A „Jó tanuló, Jó sportoló” címmel járó Petőfi-kupát pedig Romfa Ákos 12.A osztályos tanuló vehette át. A dr. Petrás József – díjat Szemerey Helén, 12.A osztályos tanuló kapta, aki a reáltantárgyak területén ért el sikereket. Az iskola nevelőtestülete minden évben különdíjjal jutalmazza a humán területeken legeredményesebbnek tartott végzős diákot is. Az idei névben ezt az elismerést, a Jónásné Farkas Ágnes-díjat Dulai Sára, 12.A osztályos tanuló érdemelte ki. A szülői munkaközösség még 2004-ben alapította a „Közösségért” díjat, melyet a nevelőtestület döntése alapján Lupták György 12. A osztályos diák vehetett át. Az iskola legrangosabb kitüntetését, a Petőfi –díjat minden évben az a tanuló kapja, aki középiskolai tanulmányait végig minimum 4,9-es átlaggal folytatta, emellett kimagasló versenyeredményeivel is példaképül állítható társai elé. Ezúttal e téren olyan szoros lett a szavazás eredménye, hogy Aszódi Zita és Solti Kálmán 12.A osztályos tanulók megosztva vehették át az elismerést.
Kedves hagyomány a gimnáziumban, hogy emléklapot vehetnek át a ballagók szülei és nagyszülei közül azok, akik egykor ebben az intézményben érettségiztek. Egy olyan, unokája ballagását ünneplő nagyszülő is emléklapot vehetett át, aki maga ugyan nem az intézményben érettségizett, azonban éveken keresztül sokat tett annak működéséért, fejlődéséért. Többek között ő kezdeményezte ezt a szép ballagási hagyományt is, úgyhogy méltán vehette át ezt az emléklapot Solti Kálmán, az iskola egykori igazgatója.
A végzős diákok mellett Gojtánné Szabó Ágnes tanárnő számára is elérkezett a búcsú ideje. Rajta kívül a tanterületen közel 4 évtizedig dolgozó Csengődi Jánosnak is megköszönte lelkiismeretes munkáját az igazgatónő, s mindkettőjüknek hosszú, erőben és egészségben gazdag nyugdíjas éveket kívánt.
Végül Hamvas Béla szavait idézve köszönt el az igazgatónő a végzősöktől. „Elbocsátlak téged is, mint mindenkit: felelős vagy minden emberért, aki veled él, s el kell számolnod minden fillérrel, amit magadra költesz, minden örömmel, amit magadba zártál, és minden boldog pillanattal, amit magadnak tartottál meg. Most eredj és élj, mert a világ a tied!”