Fém-varázs címmel nyílik kiállítás szeptember 2-án az Ágnes Galériában Bódi Erzsébet, Breczkó Péter, Páthi Diána és Pálfalvi Emese alkotásaiból. Többek között tűzzománc tájképeket, egyedi design ékszereket, valamint vasból és betonból megálmodott szobrokat láthat majd a művészetkedvelő közönség másfél hónap múlva.

A készülő tárlat ötletadója Breczkó Péter kiskőrösi származású képzőművész volt, akinek 2014. decemberében volt már egy kiállítása városunkban.

Páthi Diána pályáján különleges módon váltakozik, és fonódik össze a festészet és a tűzzománc készítés. A fiatal művész emellett a tűzzománc technika népszerűsítését is fontos feladatának tartja.

Pálfalvi Emese tűzzománc ékszereiben a hagyományos ötvöstechnika találkozik mai modern formákkal. Alkotásait merész színkombinációk, izgalmas mintázatok, kifinomultság jellemzi.   

A kiállítás sokszínűségéhez nagyban hozzájárulnak majd Bódi Liza különleges vas kéziszerszámokból és betonból készülő szobrai.

A tárlat ünnepélyes megnyitója szeptember 2-án pénteken 16 órakor lesz az Ágnes Galériában. A kiállítást Lászlóné Takács Ágnes művészettörténész nyitja meg. Közreműködik Nemes Zoltán.                                                                                                                                                  

Hónapok óta beszédtéma a városban a katolikus temető előtt álló I. világháborús emlékmű, közismert nevén a Szomorú katona sorsa. Az egykor szebb napokat látott szobor restaurálásáról és a városközpontba helyezéséről még tavaly döntött a képviselő-testület, majd kiderült, hogy egy nyertes pályázat a felújítás költségeit is fedezi. Július 6-án reggel Rózsa Tibor és munkatársai szétbontották az emlékművet és az elszállítás után megkezdődhetett a restaurálás.

Négyzet alakú alapon, 170 cm magas posztamensen életnagyságú, puskájára támaszkodó I. világháborús katona szobra. Anyaga magbetonra épített műkő.

Internetes forrás szerint a kiskőrösi első világháborús emlékművet 1924-ben Damkó József készítette. A rajta látható nyomokból arra következtet a szakember, hogy átesett már egy restauráláson, a szobor azonban meglehetősen törékeny állapotban van.

A mechanikai tisztítás után a következő hetekben zajlik majd a szobor tényleges restaurálása.

Pillanatnyilag úgy tűnik, hogy a talapzattal is legalább annyi tennivaló lesz, mint magával a szoborral.

A restaurálást augusztus végére szeretnék befejezni. A tervek szerint november 13-án egy egész napos első világháborús katonai hagyományőrző emléknap keretében avatják fel újra az emlékművet immáron új helyén, a városközpontban. 

Nemrégiben Chen Hao kormányzó vezetésével Bács-Kiskun megyébe látogatott a kínai Jünnan tartomány delegációja, amelyet Rideg László, a Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés elnöke és Kovács Ernő, a Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatalt vezető kormánymegbízott fogadott.

A vendégek először jártak megyénkben, látogatásuk célja a Bács-Kiskun megye és Jünnan tartomány közti együttműködési megállapodás aláírása volt. A felek az együttműködésben kiemelt szerepet szánnak a turizmus fejlesztésének és a gazdasági kapcsolatok élénkítésének, de fontosnak tartják a kulturális, oktatási és tudományos területeken történő kooperációt is. Rideg László a magvetés napjának nevezte az alkalmat, s reményét fejezte ki, hogy őszinte baráti kapcsolatokon alapuló, szoros, gyümölcsöző együttműködés alakul majd ki.

Chen Hao kormányzó elmondta: nagy örömére szolgál, hogy itt vendégeskedhet Bács-Kiskunban, s szeretné, ha a két terület között morális értékeken nyugvó együttműködés bontakozna ki, mely a tágabb értelemben vett kínai-magyar kapcsolatokat is erősítené.

„Az 1000 kilométeren túli kapcsolatok ápolása mindig kihívást jelent a felek számára, de hiszem, s a magam eszközeivel mindent megteszek azért, hogy ez a mai nap, s ez az itt kezdődő barátság rácáfoljon majd erre a mondásra” – nyilatkozott Kovács Ernő, kormánymegbízott a sajtótájékoztatón.

A delegáció tagjainak lehetőségük volt arra, hogy a „Bács-Kiskun a mi megyénk” rendezvénysorozat keretében bepillantást nyerhessenek a Kiskunfélegyházi járás értékeibe.

Egy rövid kecskeméti városnézés után a küldöttség ellátogatott Hajósra is, ahol végigsétálhattak az egykori Érseki Kastélyban, valamint a település melletti pincefaluban. A program érdekes színfoltja volt Petőfi Sándor szülőházának megtekintése Kiskőrösön, hiszen Petőfi Sándor az egyik legismertebb külföldi költő Kínában, költészete pedig iskolai tananyag. Tolmácsként a kiskőrösi Gausz Nóra segítette a kommunikációt a tárgyaló felek között.

34-10