Elismeréseket osztottak a város polgárainak
KECEL | A település legnagyobb ünnepét tartják minden évben április 22-én. Ezen a napon – 1734-ben - adta ki Patachich Gábor kalocsai érsek a Kecel újratelepítését elrendelő oklevelet.
Szombaton a Városi Könyvtár és Művelődési Ház nagytermében a neves főpapra emlékeztek egy műsor keretében. Ilyenkor adják át évek óta a közösség elismeréseit mindazoknak, akik a legtöbbet tettek a település fejlődéséért. Miután Haszilló Ferenc polgármester üdvözölte a meghívott vendégeket és az érdeklődő polgárokat, sor került a testület által alapított a díjak átadására.
A város elismerésben részesülő polgárai
„Kecel díszpolgára” posztumusz elismerésben részesül: Antóni András (vállalkozó), akinek az özvegye vette át a kitüntetést.
„Kecel díszpolgára” címet vett át Kovács Anna, aki 1991-től a polgármesteri hivatal gazdasági és pénzügyi osztálya vezetője volt, ahol 2006-ig, nyugdíjba vonulásáig dolgozott
„Kecel Városáért” kitüntetésben részesült Tóth Lászlóné Filus Ilona nyugdíjas pedagógus.
„Kecel város fejlődéséért” díjat kapott: az Árvai Family Kereskedelmi és Gépgyártó Kft. Árvai Csaba és Árvai Csabáné vállalkozása.
„Az Év vállalkozása” elismerésben részesült a Kecskés Építőipari Kft.
A város „Pro Cultura” díját Pintérné Farkas Csilla vett át, akinek a költeményei 2004 és 2016 között 13 antológiában jelentek meg.
Az „Év polgárőre” kitüntetését Darázs József és Fekete Tibor kapta.
Az ünnepség után F. Mencsik Rita tárlatának megnyitójával folytatódott a programsorozat, majd a megnyitót követően a ligetben, Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat és a Barna és Fiai Faiskola által adományozott fát ültették el. Ezt követően az ünneplők a Patachich szobornál helyezték el a tisztelet és az emlékezés virágait.
2017.04.25.
Az új épületszárny pincéjében kutattak a halasi régészek
KISKUNHALAS | Török időkből származó cserepeket, használati tárgyakat is találtak a régészek a Thorma János Múzeum udvarán megkezdett építkezés területén.
A napokban megkezdődött a halasi Thorma-múzeum új, háromszintes épületszárnyának építése. A 200 négyzetméter alapterületű épület pincéjében a Bay-gyűjtemény (nagybányai művészet), a földszinten a Thorma Galéria (Thorma János festményei) kap helyet. Az építkezés kapcsán régészeti feltárásokat is végeztek. Zömében XVI.-XVII. századi objektumok kerültek elő, valamint kerámialeletek is akadtak szép számmal.
A régészek április 6-án kezdték el a kutatást és mintegy hatvan objektum – házak, kutak, tároló vermek – maradványait találták meg a mélyben.
– A szépen megmunkált kerámiák mellett rengeteg állati csont is felszínre került. Ló, szarvasmarha, őz, vaddisznó csontok mellett agancsokat is találtunk, amikből az itt élők jólétére lehet következtetni. Kések, bronzveretek, lakatok és egy rézből készült súly is előkerült a kutatás során – számolt be a hamarosan záruló feltárásról Kocsisné Varga Zsuzsanna, ásatásvezető régész.
Mint megtudtuk: a leleteket majd egy későbbi időszaki kiállításon is bemutatják. A terepet a jövő héttől az építőmunkások veszik birtokukba és megkezdődik építkezés, s várhatóan idei év végén megnyílhat a város legújabb kiállítótere.
2017.04.25.
Játékok is várják a látogatókat a központban
KISKŐRÖS | A János Vitéz Látogatóközpont a napokban új játékokat kapott. Ezek olyan kirakók, térképes eszközök, amelyek segítségével a látogatók képzeletben bejárhatják az elbeszélő költemény tájait, sőt, megismerkedhetnek Kiskőrös nevezetességeivel is.
Turán István, a központ igazgatója azt mondja, hogy nagy szükség volt ezekre az eszközökre. A központot ugyanis úgy alakították ki, hogy a látogatók közül egyszerre csak 5-6 személy tudja végigjárni az interaktív labirintust. A séta pedig 20-25 percig tart. Eközben megismerkednek az érdeklődők Petőfi Sándor művének szereplőivel és magával a történettel.
– Ha egy harmincfős osztály jelentkezik be, akkor például az utolsó csoportnak legalább két órát kell arra várni, hogy belépjen a labirintusba. Addig azonban a különböző játékokkal, múzeumpedagógusok segítségével a gyerekeket le lehet foglalni. Ez egyben felkészülés is az interaktív tárlat bemutatójára is. A csoportok egymással vetélkedhetnek is, ugyanis időre kell kérdésekre válaszolni, vagy kirakni a megfelelő puzzle-képeket. Egy nagy térképen a látogatók tanulmányozhatják, hogy a főszereplő, János vitéz hogyan is kalandozta be a világot Indiától Franciaországig – mondta Turán István.
2017.04.25.