Szeptember elseje, a tanévkezdés napja kiemelt jelentőségű a rendőrség életében is. A 2008 szeptembere óta működő „Az iskola rendőre” program a 2017/2018-as tanévben is folytatódik. A program célja a gyerekek balesetmentes közlekedésének, szabálykövető magatartásának elősegítése, közlekedési ismereteik bővítése, a biztonságukat veszélyeztető tényezők felderítése, megszüntetése.

Bács-Kiskun megyében az idei tanévben 101 településen 157 oktatási intézményben 126 iskolarendőr teljesít majd szolgálatot, akik folyamatosan tartják a kapcsolatot az iskola vezetésével és a szülői szervezettel, részt vesznek az iskolai rendezvényeken és igény esetén tájékoztatókat tartanak. A KEVI általános iskolájában Kuti Erika rendőr őrnagy látja el ezt a feladatot.

Emellett az új tanévben is tovább folytatódnak az iskolai bűnmegelőzési oktatások.

A tanévkezdéshez kapcsolódóan szeptember hónapban - a napi oktatás kezdetének és befejezésének időszakában - kiemelt rendőri jelenlétet biztosítanak az általános iskolák környékén, ahol ez közlekedésbiztonsági szempontból indokolt, ezzel elősegítve a gyermekek biztonságos közlekedését.

Kiskőrösön emellett folytatódik az óvodások számára kidolgozott és bevezetett, évek óta nagy sikerrel működő Zsebi program is.

Vekerdy Tamás pszichológus egy darab papír nélkül fantasztikus előadást tartott szeptember 11-én Kiskőrösön a Fröccsben a „Gyerekek, szülők és tanárok” témakörben. Érezni lehetett, hogy a téma annyira része a lényének, hogy erről bárhol, bármikor és bármennyit képes lenne beszélni mindenféle jegyzet nélkül. Persze ez csak egy dolog lett volna, de ő ezt még magasabb szintre emelte a remek, hihetetlenül humoros és szókimondó stílusával.

Így iskolakezdés után pár nappal nagyon aktuálisak voltak azok az üzenetek, melyeket Vekerdy Tamás megosztott a nagyszámú közönséggel. Az előadás utáni interjúban tanácsait három téma köré csoportosította. Elsőként arról beszélt, hogy nem az teljesít igazán jól a felnőtt életben, akit már gyermekkorában is kemény, versengő, taposó körülmények között neveltek, hanem az, aki gyermekkorában jól érezhette magát a bőrében. Minden korban fontos a gyerekek számára az érzelmi biztonság.

A szakember fontosnak tartotta elmondani, hogy az iskola a gyerek dolga, nem a miénk. Vagyis ne nyúzzuk szegény iskolást még otthon is a napi 6-7-8 órás iskolai tanulás után.

A szakember azt mondja, ebben a helyzetben a szülőknek a gyerekük cinkosává kell vállniuk. Vekerdy Tamás arra buzdította a szülőket, hogy még ha a tanár 65 vagy akár 63 %-osnak is tartja csemeténket, mi továbbra is úgy tekintsünk rá, mint egy 100 %-osra.  

Az óvodáskor a játék és a mesék ideje, nem a tanulásé. Szerinte az iskola első két évében megszűnik a gyermekközpontúság. Jól érzékelhető ez az írás-olvasás elhibázott tanításában, az írás-olvasás megtanulásának értelmetlen siettetésében. Túl sok információt próbálunk a fejükbe tömni, aminek 91 %-át még a legjobb tanulók is elfelejtik. Emellett ezernyi dologról volt még szó, sok színes történet is elhangzott, de ezeket már képtelenség visszaadni. Ott kellett lenni és megélni az előadás minden pillanatát.

2017.09.15.

Huszonötödik alkalommal rendezte meg Kiskőrös Város Önkormányzata a Szüreti és Szlovák Nemzetiségi Napokat, ami Domonyi László polgármester szerint az utóbbi években a térség egyik legszínvonalasabb rendezvényévé nőtte ki magát. A szervezők mostanra valóságos közösségi ünneppé fejlesztették ezt az eseményt, amely fontos szerepet tölt be a helyi identitás kifejezésében is. Ehhez pedig nagyon szorosan kapcsolódnak a szlovák gyökerek, valamint a szőlő, a bor és az ezeket övező hagyományok.

A három napos ünnep hivatalos megnyitója után a vendégek első útja a borutcába vezetett. A rendezvény fővédnökével, Font Sándor országgyűlési képviselővel is itt találkoztunk, akit az új értékesítési és felvásárlási szabályozás fogadtatásáról is kérdeztünk.

Kerényi János országgyűlési képviselő is elismerően nyilatkozott a térség borászainak tevékenységéről.

Rideg László a Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés elnöke az itt található értékeket emelte ki.

Domonyi László polgármester, aki házigazdaként kalauzolta a vendégeket a borutcában, a hivatalos megnyitón arról beszélt, hogy most három napra meg kell állnunk, és ünnepelnünk a dolgozó embert és munkájának gyümölcsét a szőlőt és a bort. Ezen gondolatok jegyében adta át Filus János középiskolai tanárnak és szőlésznek a Kiskőrös Szőlészetéért és Borászatáért díjat.

A szüreti fesztivál, a Kiskőrösiek közös ünnepe véget ért, de mivel jövőre ünnepli városunk újra telepítésének 300. évfordulóját, ennek tiszteletére 2018-ban egész éves programsorozatot rendeznek a városban, ami újabb lehetőséget teremt majd arra, hogy közösen emlékezzünk őseinkre, azokra, aki egykor az első szőlőtőkét elültették a homokos pusztában.

 

A hagyományoknak megfelelően a "Gondűző" Borlovagrend rendezvényével vette kezdetét szeptember elsején pénteken délután a XXV. Kiskőrösi Szüret és Szlovák Nemzetiségi Napok. Az idei fő téma a Generosa volt. A fajta születése az ötvenes évekre tehető. A Móri borvidéken a Piros Tramini és az Ezerjó fajták keresztezéséből Bíró Károly nemesítő munkája nyomán jött létre, majd a hibridek a kecskeméti kutatóállomásra kerültek, ahol Dr. Hajdu Edit vezetésével folytak a kiértékelések. Kedvező tulajdonságai alapján a hibridek közül a K.15-ös emelkedett ki, amely 2004-ben kapott állami minősítést Generosa néven.

Az eseményt Domonyi László polgármester nyitotta meg. A szakmai délután keretében Turán István helytörténész a "A nagyüzemi pusztítástól a nagyüzemi termelésig" címmel a szocializmus időszakának kiskőrösi szőlő-és borkultúrájáról beszélt, majd a Generosa szőlőtermesztési és borászati elemzése következett dr. Németh Krisztina és Kővágó Róbert, a NAIK Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet munkatársainak közreműködésével.

A fajta bőtermő, magas cukorfokra képes, bora illatos, íze zamatos, de visszafogott. A szőlőfajta telepítése főként a Hajós-bajai, a Kunsági és a Móri borvidéken kapott nagyobb lendületet. A Frittmann Borászat az elsők között látta meg a lehetőséget a Generosában.

Kevesen ismerik jobban ezt a fajtát a környéken, mint Frittmann János, aki azonban azt is hozzátette, hogy a telepítésével egyenlőre csínján kell bánni. 

A Frittmann Borászat most jön ki egy fahordós Generosával, mely bizonyíték a fajtában rejlő lehetőségekre. Idén tavasszal a IV. Generosa Szakmai Nap keretében Kecskeméten borversenyt is rendeztek, melynek ez volt a győztese. Most készül az első tradicionális erjesztéssel készülő pezsgőjük tavalyi Generosából és rajnai rizlingből.

2017.09.05.

Augusztus 20-a Magyarország nemzeti ünnepe és hivatalos állami ünnepe az államalapítás és az államalapító Szent István király emlékére. Emellett az új kenyér ünnepe is. Ezen a napon szerte az országban, így Kiskőrösön is megemlékezést tartanak, melynek helyszíne a katolikus templom volt.

Szentmisével kezdődött a megemlékezés, melyet Seffer Attila atya mutatott be, majd Font Sándor országgyűlési képviselő mondott ünnepi beszédet.

A beszédet ünnepi műsor követte, majd Seffer Attila atya megszentelte az új kenyeret és megáldotta a város borait.

A templomból kivonulva az ünneplők között a Művelődési Ház dolgozói kínálták a megszentelt kenyeret, melyet előző nap Gyepes Gabojsza és Szűcsné Marcsi sütöttek a város kemencéjében, és mindenki koccinthatott a megáldott borral is.

 Legyen közös az ünnep! Süssünk együtt kenyeret! Szólt a felhívás immár második alkalommal a kiskőrösiekhez. Az ötletgazdák, Gyepes Gabojsza és Szűcsné Marcsi a tavalyi nagy siker után idén ismét nekivágtak a szervezésnek, hogy augusztus 20-án délután minél többen megsüthessék a város kemencéjében saját kenyerüket. Az időjárás azonban nem volt kegyes a lelkes kis csapathoz.

Társszervezőként bekapcsolódtak a kenyérsütésbe a szlovák asszonyok, a Művelődési Központ dolgozói, az önkormányzatot pedig Rigó Laci képviselte, akinek kemencefűtő tudása nélkülözhetetlen a megfelelő végeredményhez. Fontos emellett a megfelelő alapanyag kiválasztása is.

A jó hangulatban és a Művelődési Ház által biztosított kellemes melegben szépen összeálltak a hozzávalók, melyet gondos kezek dagasztottak minden részletre odafigyelve, hiszen a tésztának lelke van.

A kenyér mellett azért más finomságok is kerültek a kemencébe.

Szerencsére az időjárás a délután folyamán már nem befolyásolta a programot, elállt az eső is. Kevesen jöttek el a város kemencéjéhez kenyeret sütni, aki azonban ott volt, az nagyon jól érezte magát. A régi idők hangulatát idéző és az összetartozást hirdető kezdeményezés mindenképpen folytatást érdemel. 

2017.08.25.

22-10