A Magyarországi Evangélikus Egyház Déli Evangélikus Egyházkerület gyülekezeteinek presbitériumai májusban Font Sándort választották a kerület új felügyelőjévé. Beiktatására szeptember 22-én a kiskőrösi evangélikus templomban került sor.

A beiktatást Kondor Péter, a Déli Evangélikus Egyházkerület püspöke végezte. Az ünnepi istentisztelet kezdetén Isten igéjét idézte az egyházi szolgálatról.

Az alkalomra ugyanazt az igét választotta a püspök, mellyel június 30-án Fabiny Tamás elnök-püspök őt iktatta be hivatalába Szarvason.

Azért ezt az igét választotta, mert – mint mondta – ők ketten egy új kezdetnek a részesei, és szeretné, ha közös igéjük lenne. Az igehirdetést az eskütétel, majd a beiktatás követte.

Font Sándor székfoglaló beszédében utalt családja lutheránus gyökereire és arra a tényre, hogy bár képviselőként 1998 óta tagja a Parlamentnek, előbb lett presbiter a soltvadkerti gyülekezetben, mint országgyűlési képviselő. A püspök által a beiktatásra választott ige sem volt ismeretlen számára. Erre bizonyítékot is hozott. Nagymamája keretbe foglalt legkedvesebb igéjét mutatta fel, mely a Galatákhoz írt levél 6. részének 2. versét idézi. „Egymás terhét hordozzátok, és így töltsétek be Krisztus törvényét.”

A köszöntések sorát Prőhle Gergely országos felügyelő nyitotta, majd Gáncs Péter nyugalmazott püspök levelét, valamint Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes köszöntő sorait Andorka Árpád leköszönő helyettes felügyelő olvasta fel. Dr. Rück András egyházmegyei felügyelőhelyettes – egyebek mellett – Kövér László házelnök gratulációját tolmácsolta. A beiktatás és az ünnepi közgyűlés után az imaházba vonultak át a jelenlévők, ahol munkaközgyűlés vette kezdetét az egyházmegyei küldöttek részvételével. A tisztújítás ott folytatódott. A Déli Egyházkerületben az előttünk álló hat éves ciklusban az új püspökhelyettes dr. Korányi András, az Evangélikus Hittudományi Egyetem tanára lett, a kerületi másodfelügyelő pedig Krizsán Zoltán, a Pesti Egyházmegye felügyelője.

 

2017. szeptember 12-én kezdődött, és 2019. március 12-ig tart az Egészségügyi, Gyermekjóléti és Szociális Intézmény az EFOP-3.2.9-16 kódszámú „Óvodai és iskolai szociális segítő tevékenység fejlesztése” című felhívásra benyújtott, Forgószínpad -  A nevelés színterei címet viselő projektje. Ennek keretében tartottak esetkonferenciát csütörtökön Kiskőrösön.

2018 szeptemberétől már törvény írja elő a szociális segítő szakember jelenlétét az óvodákban és az iskolákban. 

A projekt átfogó célja az elsődleges prevenció megerősítésével az óvodás és iskolás gyermekek és fiatalok, köztük a szociálisan hátrányos helyzetűek szociális jólétének, életminőségének javítása az óvodai és iskolai szociális segítés feladatellátás feltételeinek megteremtésével.

Az eltelt hónapok alatt számos tapasztalatot gyűjtöttek a szakemberek, melyeket most esetkonferencia keretében osztották meg egymással és a projektet modellező szakértőkkel.

A konferencián a kiskőrösi mellett a kalocsai, a kiskunhalasi és a jánoshalmi járás Család-és Gyermekjóléti Központjainak vezetői és munkatársai vettek részt.

 

Az 1956-os forradalom idején lelőtt három ártatlan diáklány tiszteletére avattak emlékművet szeptember 21-én Kiskőrösön a Rákóczi utca 46. számú ház udvarán. A Rózsa Tibor által készített gránit – márvány alkotást Suba György egykori 56-os elítélt börtönéveiért kapott kárpótlási pénzéből állíttatta.

Az eseményt megtisztelte jelenlétével Faragó Imre, Kiskőrös Város Díszpolgára, Gombár József egykori nemzetőr, és dr. Turán Csaba jegyző is. A megható avatási ceremóniát Boldoczki Sándorné, a Kiskőrösi Polgári Kör vezetője moderálta. Tóth Ferenc vezetésével a SZÓLAM Alapfokú Művészeti Iskola rézfúvós növendékeinek egy csoportja adta meg az ünnep alaphangját, majd a Himnusz közös eléneklése után a gimnázium két diákja leplezte le az emlékművet. Suba György beszédében felidézte a 3 fiatal lány tragikus történetét.

Nagykőrösön 1956. október 26-án sok diák volt jelen a városi pártház ostrománál, ahol egy, az épületből kilőtt golyó kioltotta Bartha Margit az Arany János Református Gimnázium IV. osztályos tanulója életét.

Magyar Katalin tizenhat éves volt 1956-ban. Önként jelentkezett a sebesültek ápolására, az utcán heverő meglőtt civilek, katonák ellátására. November 7-én betegért ment ki a mentőszolgálat. Katalin is velük tartott. Egy orosz tankból leadott géppuskasorozat oltotta ki életét.

Misley Emese, 13 éves miskolci általános iskolai tanuló volt. Tejért indult a Vásárcsarnokba iskola után. Soha többé nem ért haza.... a  piros kannája állítólag még napokig ott hevert az utcán, ahol a halálos lövés érte.

Suba György beszédét követően Szentgyörgyi Anna fuvolázott, majd Boldoczki Sándorné olvasta fel Sinka István költő 1956. október 26-án írott Üdv néked ifjúság című versét. Zárásként a fúvósok kíséretével a jelenlévők egy-egy szál virágot helyeztek el az emlékműnél. Fejet hajtottak többek között a Polgármesteri Hivatal dolgozói, a KEVI középiskolája és az EGYMI diákjai is.

2018.09.28.

A Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatal idén áprilisban mutatta be azt a kormányablak-feladatok ellátására alkalmas mobil ügyfélszolgálatot, mely előre meghirdetett menetrend szerint járja a megye településeit, biztosítva ezzel a korszerű, gyors ügyintézést azok számára is, akiknek nehézségbe ütközik a kormányablakokba való bejutás a nagyobb távolság, a nehezebb közlekedés vagy egészségi okok miatt. A kiskőrösi járásban szeptember 17-től 28-ig valamennyi kis településre eljut a mobil ügyfélszolgálat, jellemzően a polgármesteri hivatalok udvarában, vagy az előtte lévő parkolóban várják az ügyfeleket.

Az elmúlt időszakban 7 járásban teljesített szolgálatot, és 70 településre jutott el a busz. Több mint 1000 alkalommal valósult meg tényleges ügyintézés, és még ennél is több tájékoztatást nyújtottak a mobil ügyfélszolgálatot felkereső ügyfelek részére. A járás bentlakásos szociális intézményeiben előzetesen felmérték az igényeket, ennek megfelelően a Kaskantyúi „Harmónia” Integrált Szociális Intézményben, az Izsáki Aranyfürt Idősek Otthonában, valamint a Kiskőrösi Filadelfia Idősek Otthonában is lesz kihelyezett ügyfélfogadás.

A kormányablak busz a közigazgatás átalakításának egy újabb állomása, melynek során időt, pénzt, energiát takarítanak meg az ügyfelek azzal, hogy szinte házhoz érkezik a szolgáltatás.

 

„Gyere el, ismerd meg, hogy mit teszünk érted!” - szólt a felhívás a Kiskőrösi Önkormányzat által a „Kiskőrös 300 emlékév” programsorozat keretében szeptember 15-én megrendezett Rendvédelmi Napon. A rendezvényen a Szabadidő Parkban a résztvevők megismerkedhettek a mindennapok őreivel. A rendőrség, tűzoltóság, a büntetés-végrehajtási intézet, a mentők és a polgárőrség munkatársai tájékoztatókkal és látványos bemutatókkal adtak ízelítőt abból, milyen feladatokat végeznek a mindennapokban.

Az eseményt Domonyi László, a város polgármestere nyitotta meg. A rendezvényen részt vett Csizovszki László rendőr alezredes, a Kiskőrösi Rendőrkapitányság vezetője is.

A Szabadidő Parkban körbe mindenütt szolgálati autók álltak, rendőrségi, mentő- és tűzoltóautók, a gyerekek nagy kedvencei. A kicsik és mindenki más is szívesen járta körbe őket, mászott fel rájuk és ült be a járművekbe. Az érdeklődők megtekinthették a Tabdi Óvodás Tűzoltók műsorát, a polgárőrök kutyás bemutatóját, illetve egy lovas programot. Nagy érdeklődés övezte a több szakma bevonásával végrehajtott baleset- szimulációt. A tűzoltók egy sérültet mentettek ki egy járműből, akinek az állapotát a mentők stabilizálták. A bemutató során a balesethelyszínelők munkájával is megismerkedhetett a közönség. A helyi polgárőrök kicsiknek és nagyoknak egyaránt lehetővé tették, hogy a céllövészet rejtelmeit megismerjék, de nagy sikert arattak a kommandósok különleges fegyverei is.

A Rendvédelmi napon a sátraknál rendőrségi fegyverzet-technikai bemutató, bűnügyi technikai bemutató, katonai ruházati és fegyverzet- technikai bemutató, rendőr motor, légzőkészülék, alkohol-sűrűségmérő eszköz, NAV cigarettakereső kutya várta az érdeklődőket.

Hatalmas sikert aratott az első Rendvédelmi nap Kiskőrösön, több százan, családok, kicsik és nagyok látogattak ki a rendezvényre. A szervezők hagyományt szeretnének teremteni, így aki idén valami miatt lemaradt az eseményről, jövőre részese lehet az élménynek.

 

Az önkormányzattól 18 millió forintot kapott Kiskőrös Város Önkéntes Tűzoltó Egyesülete arra, hogy egy új tűzoltó autót szerezzen be. Hollandiából nem régen „lábon” érkezett meg az egyesület új büszkesége, melyet a Rendvédelmi napon mutattak be az érdeklődőknek.

A kiskőrösi önkéntes tűzoltók egy rendkívül összeszokott társaság, akik munka mellett, önkéntesen, szabadidejüket feláldozva segítenek embertársaikon. Az ő munkájukat fogja segíteni a jövőben a most megvásárolt tűzoltóautó, mely jóval korszerűbb és felszereltebb, mint a mostani, ugyancsak Hollandiából származó jármű.

Hárman utaztak ki Hollandiába, hogy hazahozzák az új tűzoltóautót.

A következő napok, hetek még tartogatnak feladatokat annak érdekében, hogy az új tűzoltóautó elindulhasson az első bevetésre.

Ha mindennel elkészülnek, ünnepélyes keretek közt fogják felavatni az új járművet, amiről természetesen a Kiskőrös Televízió is beszámol majd.

2018.09.21.

 

Az Országos Petőfi Sándor Társaság, Kiskőrös Város Önkormányzata, és a Petőfi Szülőház Múzeumi és Művészeti Alapítványa művésztalálkozót szervezett a Petőfi Szülőház és Emlékmúzeumban abból az alkalomból, hogy 35 éve jelent meg először kortárs képzőművészek részére Petőfi témakörben pályázat. A múzeumnak ajándékozott munkákból mára az ország legnagyobb kortárs Petőfi témájú gyűjteménye található meg az intézményben. A találkozó napja nem véletlenül volt szeptember 6-a, Szendrey Júlia 150 évvel ezelőtt, 1868-ban ezen a napon hunyt el.

A vendégeket Kispálné dr. Lucza Ilona, a Petőfi Szülőház és Emlékmúzeum igazgatója, valamit Domonyi László polgármester köszöntötte. A különleges eseményen, mely a Cselekvő Közösségek támogatásával jött létre, részt vett és felszólalt dr. Arapovics Mária, a Cselekvő Közösségek szakmai vezetője is. A témában dr. Feledy Balázs művészeti író vezetett szakmai beszélgetést, melyen szót kapott többek között Balogh Edit textilművész, Prokai Gábor művészettörténész és Homolya Gábor képzőművész is, aki nem érkezett üres kézzel a találkozóra.

Az intézmény és a kiírók részéről szerették volna megmutatni a művészeknek azt is, hol vannak a munkáik, így betekintést nyerhettek a raktárba, valamint tájékoztatást kaptak a kiállításokról, ahol szerepeltek a művek. Többen visszatérő alkotók már Kiskőrösön, nevüket jól ismeri a közösség. Széri-Varga Géza munkája például a Városháza bejáratánál található Petőfi dombormű, és az evangélikus templom falán májusban felavatott dombormű is.   

2018 nem csupán az első pályázati kiírás évfordulója. A Petőfi család minden tagjához kapcsolódik valamilyen kerek szám. Petőfi születésének 195., Petőfi Zoltán születésének 170., Szendrey Júlia születésének 190., halálának 150. évfordulója van, illetve a költő szülei 200 évvel ezelőtt, szeptember közepén kötöttek házasságot. Kiskőrös számára nagy jelentőséggel bír ez a találkozó, hiszen a művészek sokat tettek azért, hogy Petőfi szülővárosa – újabb nemzeti érték teremtésével, a kortárs képzőművészeti gyűjtemény létrehozásával és gyarapításával – különleges formát választhatott a költő kultuszának ápolására.

A találkozóra a jelenlévő művészek alkotásaiból állítottak össze kiállítást a múzeum munkatársai. A raktárak és a Szülőház megtekintése után csoportkép készült Kiskőrös leghíresebb épülete előtt. Ezt követően az ország egyetlen egész alakos Szendrey Júlia szobrához vonultak a vendégek, ahol dr. Praznovszky Mihály irodalomtörténész szólt a tragikus sorsú asszonyról, majd koszorút helyeztek el az emlékműnél. A találkozó hivatalos része után hangulatos ebéddel várták a művészeket a Szlovák Tájházban.

 

9. alkalommal szervezte meg az ötletgazda Boda Zsuzsa a Kiskőrösi Sütiparádét, melyre 5 kategóriában 46 remekmű érkezett. A szakemberekből és támogatókból álló zsűrinek édes, sós, reform, szlovák és torta kategóriában kellett kiválasztania a legjobbakat a Szüreti Napok vasárnapján.

Korán keltek a Habverőmester jelöltek szeptember első vasárnapján, hiszen sok finomság esetében elengedhetetlen a frissesség, mely aznapi elkészítést kíván. A Petőfi Sándor Művelődési Központ földszinti nagyterme adott helyet a zsűrizésnek. Az ítészek csapatát - mint már sok-sok éve - most is Fehér Katalin aranykoszorús cukrászmester, az akasztói és a solti Oázis cukrászdák tulajdonosa vezette.

Több vendéglátásban jártas zsűritag emelte szakértelmével az esemény színvonalát. Köztük volt Tóth Szivák Erika is, aki szintén több éve tagja a kóstoló csapatnak.

Bár nem szakember, de mindenképpen az édességek szakértőjének számít Kuti Zoli is, aki a túrós és a csokis sütiket részesítette előnyben.

A zűri döntése értelmében a Kiskőrös Város Tortája díjat Ádám Franciska kapta, az ÉDES KATEGÓRIA HABVERŐMESTERe: Szabóné Haskó Erika lett. A 2. helyezett: Benyó Réka, a 3. Sendula Ilona. A SÓS KATEGÓRIA HABVERŐMESTERe: Maczkó Pálné, 2. helyezett: Lengyel Babi, 3. helyezett: Torgyik Gáborné. A TORTÁK HABVERŐMESTERe Lestákné Nagy Tímea, 2. : Kelemen Nóra, 3. helyezett: Patka Edit. A REFORMsütik HABVERŐMESTERe Komlós Kinga, 2. helyezett: Birkás Kálmánné, 3. : Bolemányi Bernadett. A SZLOVÁK KATEGÓRIában Szűcsné Hajdú Mária lett a Habverőmester, 2. helyen a Kiskőrösi Gazdakör, a harmadikon pedig Losonczi Jánosné végzett.  KÜLÖNDÍJASOK: Torgyik Gáborné, Tomencsákné Krisztina, Nyanyicska Konyhája, Sendula Ilona, Patka Edit, Tóth Katalin, Vida István, Sümegi Sándorné, Bolemányi Bernadett, Birkás Kálmánné, Krajcsoviczné Pesti Ibolya, Losonczi Jánosné, Haskó Zsuzsanna, Szögi Ferencné, Benyó Réka, Király Renáta, Szűcsné Hajdú Mária, Lengyel Babi, Barkóczi Jánosné, Maczkó Pálné. A szervezőknek és a támogatóknak hála ezúttal is sok-sok értékes és hasznos ajándék talált gazdára.

2018.09.14.

3-10