21. alkalommal rendezte meg az Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmények Országos Egyesülete a „Jövő útjai … „ nevet viselő konferenciát Kiskőrösön. A mottó ezúttal is az Együttműködés - Integráció- Esélyteremtés hármasa volt.
Több mint 160-an regisztráltak a konferenciára az ország minden részéből. Elsősorban gyógypedagógusok érkeztek, de jöttek többségi intézmények szakemberei is.
A konferencia sikere hosszú évek óta abban keresendő, hogy az egykor Radicsné Szerencsés Terézia által elindított esemény mindig aktuális problémákat boncolgat, szakavatott előadók segítségével.
Az idei témák között az utazó gyógypedagógiai ellátás nehézségei, az intézményi önértékelés, a tanfelügyelet és a pedagógus minősítés aktuális kérdései, valamint a gyógypedagógus képzés jelenkori kihívásai is szerepeltek, különös tekintettel az egyre súlyosabb pedagógushiányra.
A nap bemutató órákkal kezdődött, előadásokkal folytatódott, majd műhelymunkák zárták a tartalmas programot.
Az Országos EGYMI Egyesületnek 76 intézmény a tagja. A kiskőrösi évek óta vezető szerepet vállal az információk, tapasztalatok, jó gyakorlatok átadásában.
Pályázatot nyújtott be az Egészségügyi, Gyermekjóléti és Szociális Intézmény az EFOP-3.2.9-16 kódszámú „Óvodai és iskolai szociális segítő tevékenység fejlesztése” című felhívásra, melyet a döntéshozók támogatásra érdemesnek találtak. A „FORGÓSZÍNPAD” _A nevelés színterei címet viselő program révén 18 hónap alatt közel 40 millió forint áll rendelkezésre a kitűzött célok megvalósításához.
A társadalmi változások az utóbbi években nagyon sok olyan típusú problémát hoztak a felszínre, amelyek a gyermekek első közösségbe kerülése során is felszínre törnek. Ilyen pl. az óvodáskorban az együttélés, a társas érintkezés szabályait kevéssé ismerő gyermekek számának megugrása, a hiperaktív és pszichés problémákkal küzdő gyermekek beilleszkedési zavarai, az agresszió megjelenése már kiskorban. Az iskolákban már korábban érzékelték a pedagógusok a negatív tendenciák emelkedését, de az elmúlt 1-2 évben érezhetően letolódott a fiatalabb korosztályra is az olyan típusú problémák megjelenése, ami korábban nem fordult elő. A nevelési-gondozási problémák esetén a gyermekkel és a családdal a közöttük lévő konfliktus helyzet felismeréséig az óvodai és iskolai szociális segítő tevékenység keretein belül foglalkozni kell, valamint szükség esetén továbbirányítani az adekvát szolgáltatás felé. A gyermekkel, valamint a családdal folytatott preventív tevékenységek ellátásához az óvodákban és az iskolákban a szakembereknek, pedagógusoknak erre sem elegendő idejük, sem megfelelő szakmai kompetenciájuk nincsen, hiszen ez a feladat túlmutat szakmai munkakörükön. A köznevelési intézményekben az óvodai és iskolai segítés, mint professzionális szociális, gyermekjóléti szolgáltatás megjelenése 2018 szeptemberétől ezt a helyzetet orvosolja. A segítő munka során nyújtott általános és speciális szolgáltatások célja, a szociális munka módszereinek és eszközeinek felhasználásával az óvodás és iskoláskorú fiatalok egészségfejlesztése, sikeres iskolai előmenetelük támogatása, illetve veszélyeztetettségük megelőzése. A program során nem csak a gyermeknek és családjának, hanem a pedagógusoknak is szakmai támogatást nyújtanak és konzultációs lehetőséget biztosítanak. A projekt 2017. szeptember 12-én kezdődött, és 2019. március 12-ig tart. Az Egészségügyi, Gyermekjóléti és Szociális Intézmény munkatársai első lépésként az általános iskolák első osztályosainak az új oktatási intézménybe való bekerülését és beszokását próbálták megkönnyíteni jelenlétükkel és foglalkozásaikkal. Elsődleges célként az óvodából az iskolába történő átmenet nehézségeinek megkönnyítését tűzték ki, valamint a "csapatépítést", az együttes élmény megerősítését. A programok két részből tevődnek össze: játékos vetélkedő, közös beszélgetés, majd kézműves tevékenység osztályonként. Kézműves tevékenység esetében figyeltek arra, hogy a gyermekek örömmel tevékenykedjenek, a foglalkozás pedig illeszkedjen az iskolai élethez is. Így őszies stílusban díszített fa ceruza tartót és csillogó táskadíszt készítettek egyedi matricákkal.
2017.11.26.
Harmadik alkalommal került megrendezésre a Márton napjához kötődő Kemencés és Gasztronómiai Fesztivál Kiskőrösön. A rendezvényt néhány évvel ezelőtt a város kemencéjének megépítése hívta életre, mely Rózsa Tibor ötlete, sokak önkéntes munkája és önzetlen adománya révén lehet mára a város dísze. A szervezők az idei évben a már hagyományosan bevált programok mellett újdonságokkal is készültek. Ilyen volt például az első alkalommal meghirdetett Libafutam és a savanyúság-szépségverseny is.
Kicsik és nagyok, de főleg helyiek szórakoztatták a művelődési központ előtt felállított színpadon egész nap az érdeklődőket. Felléptek többek között a Mohácsi utcai óvoda apróságai, a Szivárvány néptáncegyüttes, SZÓ-LA-M Alapfokú Művészeti Iskola néptánccsoportjai, és a Szlovák Nemzetiségi Népdalkör és Citerazenekar is.
Sokan jöttek vidékről is a fesztiválra, legtöbbjüket az első alkalommal meghirdetett Libafutam vonzotta, ahol futók és kerékpárosok nevezhettek 5, 10, 21 és 42 km-es távokon.
A kemencénél intézmények, munkahelyi közösségek, baráti társaságok és civil szervezetek osztoztak a 4 tűztéren melyekben az ilyenkor hagyományos libasült mellett pizza, kalács, pogácsa, disznósült és még számtalan finomság készült. A kiskőrösi szlovákok főhadiszállása ezúttal is a Pátriában volt.
Rózsa Tibi és kemencés barátai ezúttal is mobilkemencékben sütötték egész nap az ínycsiklandó étkeket, bizonyítva, hogy ily módon szinte bármi elkészíthető.
A kora délutáni órákra mindenki jól lakhatott már libasülttel, hátra volt még azonban az ugyancsak Márton naphoz kötődő boráldás, melyet a történelmi egyházak helyi vezetői celebráltak. Átadták a korábban meghirdetett savanyúság-szépségverseny győzteseinek járó díjakat is. A 22 nevező közül Turánné Török Ágnes járási hivatal-vezető, dr. Nagy Gabriella aljegyző és Szűcsné Hajdú Mária választotta ki a győzteseket. A szebbnél szebb alkotásokra a közönség is szavazhatott.
Jó időben, kellemes hangulatban telt el a III. Kemencés és Gasztronómiai Fesztivál Kiskőrösön. Találkozzunk egy év múlva ismét, hiszen ahogy a mondás tartja, aki Márton napján libát nem eszik, egész évben éhezik.
Az őszi szünet utáni napokban tartották hagyományos csendesnapjaikat a KEVI iskolái. Az általános iskolában november 6-án, a középiskolában pedig 13-án mozdulhattak ki a diákok a tanórai keretek közül, és kötetlenebb formában, játékosan, vidáman szerezhettek sok-sok információt, kerülhettek közelebb az 500 éves reformáció tanaihoz, lényegéhez.
A reformáció nem pusztán a 16. század emléke. Egy közös örökség mindannyiunknak, melynek nélkülözhetetlen eleme a megújulás, mely mindennapi életünkben is tetten érhető.
A reggeli közös istentisztelet után az alsósok négy blokkban ismerkedtek Luther alaptételeivel. Az egyedül a szentírás, egyedül Krisztus, egyedül a hit és az egyedül a kegyelem mondanivalójához kreatív, mozgásos-játékos és beszélgetős formában kerülhettek közelebb, a negyedik órában pedig egy tanulságos kisfilmet néztek meg. A felsősök programja másképp alakult.
Az őszi csendesnapot élő Luther rózsa megformálásával zárták a felsősök az iskola udvarán.
A KEVI középiskolájának csendesnapja rendhagyó nyitó istentisztelettel kezdődött. Farkas Sándor iskolalelkész igehirdetése után Filus János borász-tanár az újborokról és a Márton naphoz kötődő népszokásokról beszélt, majd a tanterületen termett szőlőből készült, és a diákok által készített idei borok megáldása következett. A templomi program zárásaként Fodor Tamás tanárúr a reformáció magyarországi hatásáról beszélt. A délelőtt az iskolában folytatódott, ahol több ügyességet, tudást és leleményt igénylő feladatok vártak a diákokra. Készítettek adventi koszorút, de Luther rózsát is a legváltozatosabb technikákkal.
Érdekes feladat volt a Bibliafordítás és a Bibliamásolás is, melynek során a Római levél egy-egy fejezetét kapták meg az osztályok.
Elkészült a csendesnapon a KEVI evangéliuma, születtek SMS hitvallások és megismerkedtek a diákok a templom előtt álló nagykönyvvel is. Zárásként a Korál-sziget együttes adott koncertet az evangélikus templomban.
2017.11.17.
, Ismét megrendezte hagyományos pályaválasztási kiállítását a Kiskunhalasi Szakképzési Centrum Kiskőrösi Wattay Szakgimnáziuma, Szakközépiskolája és Kollégiuma november 9-én és10-én. Az intézmény tornatermébe elsősorban a hetedikes-nyolcadikos diákokat és szüleiket várták. A megyei pályaválasztási kiállítás csak minden harmadik évben jut el Kiskőrösre, így a közbeeső időszakban hiányt pótol a Wattay rendezvénye.
A rendező intézményen kívül az általános iskolások a Kiskőrösi Evangélikus Középiskola által nyújtott lehetőségekbe is bepillantást nyerhettek. Ezen kívül a helyi cégek közül az Eckerle jelent meg a kiállításon. Képviseltette magát a Kiskőrösi Járási Hivatal Foglalkoztatási Osztálya is. Az eseményt Ördög Dóra, a Bács-Kiskun Megyei Kereskedelmi és Iparkamara szakképzési igazgatója nyitotta meg.
Nehéz helyzetben vannak manapság a szakképző iskolák. A demográfiai hullám elsősorban náluk érezteti hatását.
A Wattay ilyenkor teljes kínálatát felvonultatja.
Az intézmény szakgimnáziumi és szakközépiskolai képzései egyaránt lehetőséget adnak a szakmaszerzésre, emellett pedig érettségit is tehetnek a diákok. Az út tehát nyitva áll nem csak a munka világába, hanem a felsőoktatásba is.
2017.11.10.