3 bizottság összesen 118 mintát bírált el a 23. alkalommal megrendezett Kadarka Nemzetközi Nagydíj Borversenyen. A rangos eseménynek ezúttal is az István Borház adott otthont.
A megmérettetésre a hazai minták mellett ezúttal is neveztek szerbiai és bulgáriai kadarkákat.
A verseny szakmai fővédnöke professzor Dr. Kállay Miklós, a Magyar Bor Akadémia tiszteletbeli elnöke volt.
A Kadarka Borversenyt megtisztelte jelenlétével Font Sándor országgyűlési képviselő, a Parlament Mezőgazdasági Bizottságának elnöke is, aki köszöntő beszésében a borágazat területén elért fejlesztésekről, sikerekről beszélt.
A csúcsbizottság elnöki tisztét ezúttal is Frittmann János, a Kunsági Borvidék Hegyközségi Tanácsának elnöke töltötte be.
Az ítészek munkáját a Kiskőrösi Evangélikus Középiskola 12. E osztályos diákjai segítették Belák Katalin és Filus János irányításával.
A nagyteremben Font Sándor és Dr. Tarján Balázs felvezető előadása után kerekasztal beszélgetés zajlott az őshonos magyar szőlőfajtákról, mint hungarikumokról. Szóba került az Ezerjó, a Furmint, a Hárslevelű, a Kéknyelű, a Kövidinka, a Mézes Fehér és természetesen a Kadarka is.
A Kadarka Nagydíjat Koch Csaba 2015-ös évjáratú Kadarkájával nyerte el. A második legszebb Kadarka a Gere Tamás és Zsolt Pincészete 2015-ös Villányi Kadarkája lett, melyet Dr. Buza Péter, a Kadarka Kör Főkadarnagya külön Diplomával is jutalmazott. A harmadik legszebb Kadarka díját idén a villányi Jekl Béla 2015-ös Kadarka bora nyerte el. A Szentendrei Kadarka Kör „Legszebb Siller Bor” különdíját a Schieber Pincészet 2017-es bora érdemelte ki. Kiskőrös Város Polgármestere a Vass-Bor Kft. 2016-os Kadarka borát, Kiskőrös Város Hegyközsége a Szentpéteri Borpince 2017-es Kadarka borát, a Kiskőrösi Gondűző Borlovagrend pedig az Akker-Plusz Kft. 2017-es Kadarka borát jutalmazta különdíjjal. Az István Borház elegáns plakettjét, a Legszebb Cuvée” különdíjat a Besenyei Borház, 2012-es Kadarka - Pinot Noir cuvée-je kapta.
A Kiskőrös Városért Alapítvány kezdeményezésére idén már
második alkalommal díszítették fel a tojásfát a főtéren. A város
születésnapját ünnepelve a szervezők célja az volt, hogy 3 ezer hímes
tojás díszítse a fát, ezt azonban messze túlszárnyalták. 4500
húsvéti tojás került fel a fára.
Supka Éva felhívására sokan csatlakoztak a kezdeményezéséhez. Az
ünnepi készülődés mellett az összefogást szimbolizálja a feldíszített fa.
Március 24-én délután aztán közel 200-an, családok, óvodások, iskolások,
szülők és nagyszülők jöttek, akik hozták a hímes tojásokat, díszeket, és az
idő múlásával egyre szebb lett városunk szabadtéri húsvéti dekorációja. A
díszítésben segédkezett Domonyi László polgármester és Pohankovics
András alpolgármester is. Sok-sok névvel ellátott, méretében, anyagában,
elkészítési módjában különböző tojás került fel a fára.
Maglódi József kosaras autójának segítségével kerültek fel a tojások a
legmagasabban lévő ágakra. Hogy a díszítőknek ne maradjon üres a
gyomra, arról a szlovák asszonyok által sütött tojás és nyuszi formájú
finomságok, a legkisebbek szórakoztatásáról pedig Szöllősiné Baranyai
Kata két fekete nyuszija gondoskodott.
Ahogy közeledett az este és fényárba borult a város tojásfája sokan látogattak ki a főtérre, hogy megcsodálják az elkészült művet azóta pedig zarándokhellyé vált a fa a Kiskőrösiek számára.
2018.03.26.
Szerdán tartotta soron következő ülését Kiskőrös Város Képviselő-testülete, melynek első napirendi pontja a közrend és a közbiztonság helyzetéről szóló beszámoló volt.
Csizovszki László rendőr alezredes, rendőrségi főtanácsos, kapitányságvezető már hetekkel ezelőtt eljuttatta a részletes anyagot az önkormányzathoz, melyhez néhány kiegészítést tett szóban is a testület előtt. Kiemelte, hogy a 2017-re kitűzött célokat teljesítették, de a statisztikákon azért még van mit javítani. Elsődleges szempont a lakosság szubjektív biztonságérzetének javítása, melyhez a megnövekedett rendőri jelenléttel is igyekeznek hozzájárulni.
A magántulajdon megvédéséhez azonban elengedhetetlen a lakosság aktív együttműködése.
Továbbra is nagy hangsúlyt fektet a Kiskőrösi Rendőrkapitányság a bűn- és a baleset-megelőzésre, ennek érdekében szoros és jól működő kapcsolatuk alakult ki az oktatási intézményekkel. Több program, vetélkedők, előadások segítik ezt a munkát.
Kiskőrös belterületén tavaly nem történt halálos kimenetelű baleset, de nőtt a sérüléssel járó balesetek száma. Kevesebb lett a gyorshajtó, de továbbra is sokan vezetnek ittas állapotban.
Összegezve elmondhatjuk, hogy a Kiskőrösi Rendőr-főkapitányság 2017-ben is jó színvonalon végezte feladatát, mellyel a képviselő-testület tagjai is egyetértettek, és egyhangúlag elfogadták a beszámolót.
A Család ellen nincs orvosság című vígjátékkal folytatódott a Petőfi Sándor Művelődési Központ felnőtt színházi bérletsorozata március 14-én szerdán. Ray Cooney darabja a Vidám Színpad előadásában, és Straub Dezső rendezésében került a kiskőrösi közönség elé.
Ebben a darabban nem telik el perc nevetés nélkül és ha rangsorolni lehetne a vígjátékokat és a komédiákat, a "Család ellen nincs orvosság!" mindenképpen dobogós helyen végezne. A londoni Szent András kórház pszichiátriáján ugyanis ezen a karácsony előtti különleges napon, ember legyen a talpán aki meg tudja különböztetni az orvosoktól az ápoltakat. Innen csak gyógyultan lehet távozni, vagy ha esetleg belehal az ember, az kizárólag csak a könnyes kacagástól lehet. A színpadra lépő színészek valósággal lubickoltak szerepeikben, köztük Cs. Németh Lajos is, aki nem először járt Kiskőrösön.
A fiatal korosztályt erősíti Timon Barna, akit tapasztalt kollégájához hasonlóan az egyik kereskedelmi televízió napi sorozatából is ismerhetnek a nézők. Az ifjú titán ezen kívül szívesen szinkronizál is. A színészmesterséggel valamikor kisgyermekként találkozott először.
Ezzel az előadással lezárult a Petőfi Sándor Művelődési Központ 2017-2018-as felnőtt színházi bérletsorozata. 3 fergeteges vígjátékot láthatott a lelkes kiskőrösi közönség. A folytatásról és a további programokról tájékozódhatnak személyesen, vagy a művelődési ház közösségi oldalán.
2018.03.22.
1848. március 15-én robbant ki Pesten a radikális ifjúság által vezetett forradalom, nyitányát adva Magyarország másfél éves szabadságküzdelmének. A Párizsból induló forradalmi hullám két nap alatt jutott el Bécsből a magyarság szellemi életének központjába, a pesti megmozdulás fő szervezői fiatal értelmiségiek voltak, köztük városunk szülötte Petőfi Sándor. Kiskőrös Város Önkormányzata minden évben körültekintően, nagy gonddal készül a nemzeti ünnepre. Ilyenkor adják át a Városházán a legrangosabb elismeréseket, majd ünnepi műsor veszi kezdetét, mely hagyományosan koszorúzással zárul.
Városunkban március 15-én reggel koszorúzással vette kezdetét az 1848-49-es forradalom és szabadságharc 170. évfordulójára rendezett ünnepség az 1848-as emlékműnél és a Batthyány emléktáblánál, majd elismerések átadásával folytatódott a program a Városháza dísztermében.
A képviselő-testület Kiskőrös Város Díszpolgára címet adományozott Lupták György evangélikus esperesnek, a kiskőrösi gyülekezet igazgató-lelkészének.
Kiskőrösért díjat vethetett át Csányi József, a Kunság Média Kft. alapító vezetője. Kiskőrös Város Kultúrájáért díjban Fodorné Faragó Krisztina, a KEVI Petőfi Sándor Általános Iskolájának ének-zene – matematika szakos tanára részesült. Kiskőrös Város ifjúságának oktatásáért és nevelésért Bárányné Panta Beatrix, a KT Bem József Általános Iskola pedagógusa vehetett át kitüntetést. A Kiskőrös Város egészségügyi és szociális ellátásáért díjat kapott Bánátiné Torgyik Judit háziorvosi asszisztens. A Kiskőrös Város nemzetközi kapcsolatainak fejlesztéséért díjat ebben az évben Deák Ferencnek ítélte a képviselő-testület. Kiskőrös Város sportjáért díjat vehetett át Bognár Erika birkózó, kadet Európa bajnok, világbajnoki bronzérmes, és Szentgyörgyi Alajos a Kiskőrösi Kutyaiskola alapítója. A Kiskőrös Város közéletéért díjat Varga Attila, a Gondűző Borlovagrend alapító tagja, az Ordo Hungariae Lovagrend Humanitárius Tanácsának elnöke vehette át. A Kiskőrös Város gazdaságáért díjat pedig az Akker Plus Kft-nek adományozta a képviselő-testület.
Az ünnepi megemlékezésnek ezúttal is a Művelődési Központ adott helyet, ahol ünnepi beszédet mondott Font Sándor országgyűlési képviselő.
Az ünnepi műsorban közreműködtek a Kiskőrösi Evangélikus Középiskola Petőfi Sándor Általános Iskolájának diákjai. Ezt követően a helyi önkormányzat és a járási hivatal, valamint az intézmények vezetői, a nemzetiségi önkormányzatok és a pártok képviselői koszorúkat helyeztek el az 1848-49-es forradalom és szabadságharc kiemelkedő alakjai: Petőfi Sándor, Bem József, Jókai Mór és Kossuth Lajos szobránál, valamint Petőfi Sándor szülőházánál.
2018.03.16.